|

بهترین برنامه‌ کتابخوان برای انواع سیستم عامل‌ها چیست؟ معرفی ۱۲ برنامه کتابخوان

با پیشرفت تکنولوژی استفاده از دفتر، کاغذ، و کتاب‌های فیزیکی به حداقل رسیده و کتاب‌های الکترونیکی محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. این رشد فزاینده، نیاز به برنامه‌های کتابخوان را با اهمیت بیشتری همراه کرده است. حال چالشی که با آن مواجه می شویم این است که با توجه به نوع سیستم عامل یا دستگاهی که از آن استفاده می کنیم چه نرم افزار یا اپلیکیشنی برایمان مناسب تر است. مطالعه این مقاله فقط چند دقیقه طول می کشد پس در ادامه با ما همراه شوید تا بهترین نتیجه ممکن را کسب کنید.
بهترین برنامه‌ کتابخوان برای انواع سیستم عامل‌ها چیست؟ معرفی 13 برنامه کتابخوان

اهمیت کتاب‌های الکترونیکی در دنیای فعلی

در دنیای امروز، کتاب‌های الکترونیکی با امکانات فراوان خود، تبدیل به یک ابزار حیاتی شده‌اند. مزایای زیست محیطی و همچنین دسترسی آسان و سریع به مطالب این کتاب ها باعث محبوبیت بیشتر آن ها نسبت به کتاب‌های فیزیکی شده‌ است. در این مقاله بهترین برنامه‌های کتابخوان برای سیستم‌های مختلف را معرفی کرده ایم.

با این مقدمه اگر شما هم از طرفداران کتاب‌های الکترونیکی هستید اما نمی‌دانید کدام برنامه کتابخوان برای شما مناسب‌تر است، حتما تا انتهای مقاله همراه اینجاپلاس باشید.

 

بهترین برنامه کتابخوان برای دستگاه‌های رومیزی

در این بخش، تعدادی از معتبرترین برنامه‌های کتابخوان را برای سیستم عامل‌های مختلف هر دستگاهی که روی میز (مانند کامپیوتر و لپ تاپ) مورد استفاده قرار می‌گیرد، ذکر می‌کنیم.

 

برنامه کتابخوان ویندوز

اگر کاربر سیستم عامل مایکروسافت هستید، برنامه‌های کتابخوان برای ویندوز را به همراه مزایا و معایبشان در زیر معرفی کردیم.

KITABOO

بهترین برنامه‌ کتابخوان برای انواع سیستم عامل‌ها چیست؟ معرفی 13 برنامه کتابخوان

اولین اپلیکیشن پرطرفدار کتابخوان ویندوز، KITABOO نام دارد. شما با استفاده از این اپلیکیشن نه تنها می‌توانید در دستگاه رومیزی ویندوز خود کتاب الکترونیکی بخوانید، بلکه این قابلیت نیز در اختیارتان قرار می‌گیرد که کتاب‌های الکترونیکی خود را تهیه و منتشر کنید.

این پلتفرم ویژگی‌های جذاب و کاربردی زیادی دارد، مانند قابلیت هایلایت کردن، نشانه گذاری یا بوکمارک کردن، جستجو، خواندن آفلاین کتاب و چندین ویژگی جالب دیگر که کتاب خواندن را برایتان به یک تجربه خوشایند تبدیل می‌کند.

همچنین می‌توانید حالت کتاب خوانی خود را با استفاده از چرخش صفحات و تغییر مدل و اندازه فونت شخصی سازی کنید. این اپلیکیشن کتابخوان ویندوز فقط در ویندوز ۸ و ۱۰ قابل اجرا است.

Adobe Digital Editions

بهترین برنامه‌ کتابخوان برای انواع سیستم عامل‌ها چیست؟ معرفی 13 برنامه کتابخوان

دومین برنامه پرطرفدار کتابخوان ویندوز، ادوبی دیجیتال ادیشن نام دارد. می‌توان گفت امروزه کمتر کسی است که نرم افزارها و پلتفرم‌های ادوبی را در گوشه و کنار دنیای دیجیتال نشناسد. بد نیست بدانید پلتفرم کتابخوان آن نیز جزو اپلیکیشن‌های پر طرفدار در حوزه تکنولوژی به حساب می‌آید.

این برنامه کتابخوان ویندوز، از یادداشت‌ها، هایلایت‌ها و فرمت استاندارد ای بوک‌های PUB3 کاملا پشتیبانی می‌کند. در ضمن، شما می‌توانید با استفاده از Adobe Digital Editions به آسانی کتاب‌هایتان را در دستگاه‌های مختلف همگام سازی کنید.

قابلیت‌های سازماندهی این پلتفرم فوق‌العاده کاربردی هستند، اما دقت کنید برای استفاده از آن باید در سایت ادوبی حساب کاربری داشته باشید. تنها نکته منفی اپلیکیشن کتابخوان ادوبی این است که معمولا در کتابخانه‌های خیلی بزرگ، سرعت بارگزاری پایین‌تری دارد.

اپلیکیشن کتابخوان برای سیستم عامل مک

تا اینجای مطلب به سه مورد از پر طرفدارترین برنامه‌های کتابخوان ویندوز اشاره کردیم. در این بخش قصد داریم سه مورد دیگر از برنامه‌های کتابخوان برای سیستم عامل مک را ذکر کنیم که البته اکثر آن‌ها با ویندوز مشترک هستند.

Calibre

بهترین برنامه‌ کتابخوان برای انواع سیستم عامل‌ها چیست؟ معرفی 13 برنامه کتابخوان

اولین اپلیکیشن کتابخوان برای سیستم عامل مک، نرم افزار کالیبره است. معمولا اکثر کاربران سیستم عامل مک از Calibre استفاده می‌کنند و نرم افزار انتخابی شماره یک آن‌ها برای کتابخوانی است.

این نرم افزار به دلیل قابلیت‌های فوق العاده‌ای که دارد، می‌تواند نقش مهم‌تری از صرفا یک کتابخوان مک معمولی را ایفا کند.

استفاده از این برنامه کتابخوان مک بسیار آسان است، ویژگی‌های خارق العاده‌ای در محافظت از محتواهایتان دارد، تقریبا از تمام فرمت‌های ای بوک‌ها پشتیبانی می‌کند، قابلیت تبدیل ای بوک‌های مختلف را دارد و یک کتابخانه الکترونیکی را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

از معایب این نرم افزار کتابخوان مک نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رابط کاربری این نرم افزار کمی بیش از حد شلوغ به نظر می‌رسد.
  • فاقد قابلیت‌های خلاصه برداری از کتاب‌ها و هایلایت کردن متون است.
  • تمرکز این نرم افزار بیشتر روی جمع آوری کتاب‌ها است تا ساخت و تهیه کتاب.

BookReader

بهترین برنامه‌ کتابخوان برای انواع سیستم عامل‌ها چیست؟ معرفی 13 برنامه کتابخوان

دومین اپلیکیشن کتابخوان سیستم عامل مک، نرم افزار بوک ریدر نام دارد. این نرم افزار ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای در چیدمان خاص خود دارد که اکثر کاربران مک را راضی نگه داشته است.

یکی دیگر از ویژگی‌های خاص Bookreader، سازگاری آن با انواع فرمت‌های ای بوک است. به بقیه مزایا و معایب این نرم افزار دقت کنید:

  • دارای قابلیت‌های سفارشی سازی کاربردی، مانند هایلایت و بوکمارک کردن.
  • برخورداری از حالت شب
  • دارای تعدادی از قابل توجه‌ترین قابلیت‌های مدیریت فایل.

البته این کتابخوان یک نکته منفی بزرگ دارد و آن هم نبود قابلیت به اشتراک گذاری فایل است. البته اگر از افرادی هستید که نیازی به این قابلیت پیدا نمی‌کنید، این اپلیکیشن کتابخوان سیستم عامل مک یک گزینه عالی برای شما است.

برای خرید کتاب خارجی می‌توانید از اینجاپلاس اقدام کنید که عناوین انتخابی شما را با قیمت نازل در اختیار شما قرار خواهد داد.

NOOK

بهترین برنامه‌ کتابخوان برای انواع سیستم عامل‌ها چیست؟ معرفی 13 برنامه کتابخوان

سومین برنامه کتابخوان کامپیوتر سازگار با سیستم عامل مک، نرم افزار نوک نام دارد. این نرم افزار نیز در ردیف بهترین اپلیکیشن‌های کتابخوان برای مک قرار می‌گیرد و تعدادی از مزیت‌های قابل توجه Nook به شرح زیر هستند:

  • نه تنها در سیستم عامل مک، بلکه در ویندوز و دستگاه‌های اندروید نیز قابل استفاده است.
  • برخورداری از قابلیت‌های سفارشی سازی بسیار زیاد مانند هایلایت، بوکمارک و حاشیه نویسی در کتاب‌ها.
  • قابلیت به اشتراک گذاری فایل‌ها با دستگاه‌های مختلف
  • قابلیت استفاده رایگان

تنها نکته منفی برنامه نوک این است که برای دریافت فایل از دستگاه‌های دیگر باید زمان نسبتا زیادی را منتظر بمانید.

برنامه کتابخوان لینوکس

یکی دیگر از سیستم عامل‌های پر طرفدار، لینوکس است که در ادامه سه مورد از برنامه‌های کتابخوان آن را نیز باهم مرور کنیم.

Koodo Reader

بهترین برنامه‌ کتابخوان برای انواع سیستم عامل‌ها چیست؟ معرفی 13 برنامه کتابخوان

برنامه کتابخوان کامپیوتر کودو ریدر، از جمله نرم افزارهایی است که اکثر کاربران این سیستم عامل استفاده می‌کنند.

Koodo reader یک نرم افزار منبع باز است که قابلیت‌های کاربردی مانند انتخاب تم مورد علاقه از میان تعداد فراوان تم‌های موجود و امکان ذخیره مستقیم داده‌ها در دراپ باکس دارد و از بیشتر از هفت فرمت کتاب‌های الکترونیکی پشتیبانی می‌کند.

همچنین این نرم افزار از قابلیت‌های دیگری مانند تنظیم فونت به حالت دلخواه، فضاگذاری بین خطوط، تغییر رنگ پس زمینه، متن و حاشیه‌های صفحه برخوردار است.

Foliate

بهترین برنامه‌ کتابخوان برای انواع سیستم عامل‌ها چیست؟ معرفی 13 برنامه کتابخوان

یکی از قابلیت‌هایی که این برنامه کتابخوان را از سایر اپلیکیشن‌های مشابه متمایز می‌کند، برخورداری از قابلیت دانلود و خواندن کتاب‌ها از دسته بندی‌هایی است که شامل وب‌سایت‌های معتبر دانلود ای بوک می‌شوند.

شما همچنین با استفاده از این برنامه کتابخوان لینوکس می‌توانید ای بوک‌های خود را از کامپیوتر وارد کتابخانه برنامه کرده، از میانبرهای کیبورد استفاده کنید و حالت‌های پیشفرض برنامه را تغییر دهید.

Bookworm

بهترین برنامه‌ کتابخوان برای انواع سیستم عامل‌ها چیست؟ معرفی 13 برنامه کتابخوان

سومین برنامه کتابخوان لینوکس، بوکورم نام دارد و از ویژگی‌های ساده اما کاربردی برخوردار است. با استفاده از این برنامه می‌توانید کتاب‌های خود را با قابلیت دو صفحه‌ای بخوانید، از حالت شب استفاده کنید و تجربه استفاده از یک رابط کاربری ساده و بدون شلوغی را داشته باشید.

از دیگر ویژگی‌های کتابخوان بوکورم می‌توان به قابلیت‌های بوکمارک، دسته بندی و پشتیبانی از فرمت‌های رایج ای بوک‌ها اشاره کرد.

بهترین برنامه کتابخوان برای گوشی همراه

در این قسمت تعدادی از برنامه‌های کتابخوان مناسب گوشی همراه را برای سیستم عامل‌های اندروید و iOS معرفی می‌کنیم.

اپلیکیشن کتابخوان برای اندروید

دو نمونه از پر استفاده‌ترین اپلیکیشن‌های کتابخوان برای اندروید را در زیر معرفی کردیم.

AIReader

بهترین برنامه‌ کتابخوان برای انواع سیستم عامل‌ها چیست؟ معرفی 13 برنامه کتابخوان

آل ریدر یکی از بهترین کتابخوان‌های اندروید است که حتی با قدیمی‌ترین نسخه‌های این سیستم عامل نیز سازگاری دارد و همین ویژگی آن را از سایر برنامه‌های کتابخوان متمایز می‌کند.

Alreader از اکثر فرمت‌های رایج پشتیبانی می‌کند و رابط کاربری آن قابلیت‌های فوق العاده‌ای را برای شخصی سازی اپلیکیشن ارائه می‌دهد مانند اسکرول خودکار، چرخش صفحه، انواع مختلف تم‌ها و تعداد زیادی ویژگی‌های دیگر.

FullReader

بهترین برنامه‌ کتابخوان برای انواع سیستم عامل‌ها چیست؟ معرفی 13 برنامه کتابخوان

یک برنامه کتابخوان پرطرفدار اندرویدی دیگر، فول ریدر است. فول ریدر از انواع مختلف فرمت‌های ای بوک پشتیبانی می‌کند، طراحی و چیدمان ظاهری آن بسیار ساده بوده و استفاده از آن رایگان است.

برنامه کتابخوان iOS

در آخرین بخش این مقاله، به دو نمونه از پر کاربردترین برنامه‌های کتابخوان iOS می‎‌رسیم.

Wattpad

بهترین برنامه‌ کتابخوان برای انواع سیستم عامل‌ها چیست؟ معرفی 13 برنامه کتابخوان

اگر نیاز به یک برنامه کتابخوان iOS دارید که مناسب افراد مبتدی باشد و قابلیت‌های پیچیده آن سردرگمتان نکنند، احتمالا Wattpad بهترین انتخابتان است.

کار کردن با این کتابخوان بسیار ساده است و قابلیت تغییر رنگ و اندازه متون به اندازه دلخواه در آن وجود دارد. علاوه بر این می‌توانید در این برنامه کتابخوان iOS جدیدترین آثار نویسنده‌های مختلف را جستجو کنید.

برای خرید کتاب های آمازون تنها کافی است سفارش خود را در اینجاپلاس ثبت کنید که با قیمت کم، آن‌ها را در اختیارتان قرار خواهد داد.

Kobo Books

بهترین برنامه‌ کتابخوان برای انواع سیستم عامل‌ها چیست؟ معرفی 13 برنامه کتابخوان

آخرین برنامه کتابخوان که قصد داریم برای سیستم عامل iOS معرفی کنیم، کتابخوان کوبو بوکس است. یکی از ویژگی‌های این اپلیکیشن این است که به کاربران اجازه می‌دهد نظرات خود را در مورد کتاب‌ها در یک انجمن به اشتراک بگذراند و با دوستانشان درباره کتاب‌ها صحبت کنند.

اپلیکیشن Kobo books میلیون‌ها عنوان دارد که می‌توانید کتاب مورد علاقه خود را از میان آن‌ها انتخاب کنید. همچنین در این برنامه کتابخوان می‌توانید رمان‌ها را دانلود کنید تا به شکل آنلاین نیز به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید